POLYWOOD Classic Adirondack Rocker
Details
The POLYWOOD Adirondack Rocker will remind you of those trips to grandma's house, sitting on the porch drinking homemade lemonade. This Adirondack Rocker by POLYWOOD gives you a sturdy yet comfortable spot to call your own. This outdoor rocker is made from recycled plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber requires no sanding, painting, staining, or sealing. This outdoor adirondack rocker features a nice high back and contoured seat allowing you to rock for hours in indescribable comfort! Enjoy!
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 41in x 29in x 35in Seat Ht 17.25in Seat Sz 20in x 17in |
| Overall Width | 29 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- High back design
- Made in the USA