More Information
| Style | Fire Pit / Table |
|---|---|
| Leg Depth | 24.75 in |
| Table Size | 48in Round |
| Leg Width | 24.75 in |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 48 in Round x 23.75 in h |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 23.75 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Weight Capacity | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | Yes |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Easy access to the propane tank through hinged door
- Safe to use on wood or composite decks
- Can run for 8-16 hours using a 20 lb. propane tank
- Can be hooked up to a natural gas line
- Constructed from genuine POLYWOOD material
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Includes: stainless burner bowl, glass wind guard, 10 lbs of clear fire gems, fire pit and fire pit cover