POLYWOOD Round 36 In Dining Table
Details
The POLYWOOD Round 36 in Dining Table will comfortably seat four people for brunch on the patio, a poolside lunch, or just a backyard barbeque. NOW enjoy Customer FavoriteMENT of this outdoor dining table. The POLYWOOD Round 36 In Dining Table will enhance any patio setting with it's traditional look of painted wood without the standard maintenance. Constructed from recycled plastic, this outdoor dining table will not require painting, sanding or refinishing to keep it looking great. Designed to coordinate with POLYWOOD's outdoor dining chairs.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 36in Round |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 36 in x 29 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA
- Customer Favorite in ALL COLORS!