POLYWOOD La Casa Cafe Dining Chair (Sold in Pairs)
Special Price
$458.00
FREE Shipping
$740.00
- You Save: $282.00 ( 38.11% )
Details
The POLYWOOD La Casa Cafe Dining Chair offers you a pair of modern looking dining chairs with high performance and maintenance free care in mind. The curves and contours of the La Casa Cafe Dining Chair offer comfort and style to your backyard, deck, balcony or patio area. With the addition of this new collection, we would also like to introduce the color Slate Grey - made from the same great POLYWOOD weather resistant material to provide years of comfort. POLYWOOD is made from recycled plastic that will not rot, warp or corrode. No need for sanding, painting or refinishing with this high performance furniture designed to complement any outdoor environment.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 17 in x 21.15 in x 34.06 in |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 34.06 in |
| Overall Depth | 21.15 in |
| Seat Height | 17.16 in |
| Seat Size | 17 in x 16.44 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments