Details
POLYWOOD Classic Adirondack Glider Ottoman is the perfect addition to your POLYWOOD Classic Adirondack Glider. This glider ottoman possesses the same smooth gliding motion as the chair. The POLYWOOD Classic Adirondack Glider Ottoman is conveniently available in the same colors as your glider chairs. They look great inside or outside of your home!
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 17 in H x 20 in W x 18 in D |
| Overall Width | 20 in |
| Overall Height | 17 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Weight Capacity | 200 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Designed for use with the POLYWOOD Classic Adirondack Glider Chair
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA