POLYWOOD Classic Adirondack 48 in Glider Bench
Details
The POLYWOOD Classic Adirondack 48 in Glider bench provides a smooth gliding motion with minimal movement on your part! Place it on the porch, by the pool, or on the deck. No matter where you place it, the POLYWOOD Classic 48 in Adirondack Glider bench creates a place to snuggle with someone you love. This is the place where dreams are dreamt and stories and wonderful memories retold. It comes in standard earth tone colors to match any surroundings. POLYWOOD Outdoor Furniture is made from polyethylene recycled plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is LOW MAINTENANCE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and are UV stabilized to resist fading? The Eco-Friendly Outdoor Furniture for the green conscious consumer.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 41 in H x 48 in W x 28 in D |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Width | 40 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 40 in x 16.5 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately