Malibu Outdoor Hampton Seating Set
Special Price
$608.00
FREE Shipping
$881.60
- You Save: $273.60 ( 31.03% )
Details
The Malibu Outdoor Hampton Seating Set features the ever popular Hampton Adirondack Chair and Contour Ottoman. The Hampton Adirondack Chair sports hidden hardware along with extra slats in the seat to make this chair comfortable to the extreme. Available in 19 colors of poly lumber material that will not rot, warp or corrode.
Malibu Outdoor Living is committed to manufacturing the highest quality products utilizing the finest materials available. Malibu uses green materials manufactured from recycled milk jugs which helps reduce pollution in our nations land fills. The use of poly lumber also eliminates the need for harvesting our wood resources such as red cedar, pine and other species.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Chair: 32 in x 39 in x 37 in |
| Overall Width | Chair: 32 in, Ottoman: 22 in |
| Overall Height | Chair: 37 in, Ottoman: 17 in |
| Overall Depth | Chair: 39 in, Ottoman: 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- No visible hardware on the front of this chair
- All weather - no maintenance
- Contoured seat and back
- Roll out on seat end for added comfort