Details
The Malibu Outdoor Hampton Adirondack Chair is a one of a kind in the outdoor furniture market! There is no visible hardware on the Malibu Outdoor Hampton Adirondack Chair. Consistent with the classic style adirondack chair, you will love the contoured back on the Malibu Outdoor Hampton Adirondack Chair, as well as, the contour to the seat along with the roll out of slats behind your legs. Each of these qualities makes for a remarkable chair but there is more to this adirondack chair. Only the highest quality green HDPE plastic is used for this insanely comfortable adirondack chair. Wide paddle arms on the Malibu Outdoor Hampton Adirondack Chair offer a resting place for a beverage. Pair this adirondack chair with the Malibu Outdoor End Table to create a quaint seating area.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in W X 39 in L X 37 in H |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 37 in |
| Overall Depth | 39 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Customer Favorite in Turf Green, Weathered Wood, White, Light Gray, and Dark Gray
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Color Stable UV Inhibitor
- Quick Assembly
- Dimension in Box: 42 in W x 29 in L x 10 in H