Luxcraft Urban Adirondack 3 pc Seating Set
More Information
| Family ID | (2)UAC-(1)PDET |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 32.5 in w x 37.75 in d x 36.9 in Table: 21 in dia x 22 in h |
| Overall Width | Chair: 32.5 in - Table: 21 in |
| Overall Height | Chair: 36.9 in - Table: 22 in |
| Overall Depth | Chair: 37.75 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 21 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 14.75 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23.25 in x 19.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in solid colors and two-tone combinations
- Modern comfort
- Sleek, contemporary look
- Amish Made
- Set includes (2) Urban Adirondack Chairs and (1) Deluxe Round End Table