Details
Our Luxcraft Bar Stool is a great companion to any serving bar or bar height table. They are constructed with virtually maintenance-free poly and uses stainless steel hardware. The heavy duty swivel can rotate 360 degrees.
More Information
| Family ID | PBS |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 15"W x 15"D x 29.75"H |
| Overall Width | 15 |
| Overall Height | 29.75 |
| Overall Depth | 15 |
| Seat Width | 15 in |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 30 |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- 360 swivel
- Amish made from recycled poly material
- Backed by Lifetime warranty