Luxcraft Royal Adirondack 5 pc Seating Group
More Information
| Family ID | (4)RAC-PDCT |
|---|---|
| Style | Conversation Set |
| Furniture Height | Upright |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 31.1 in x 31.6 in x 44.6 in Table: 43 in dia. x 20 in |
| Overall Width | Chair: 31.1 - Table: 43 in |
| Overall Height | Chair: 44.6 in - Table 20 in |
| Overall Depth | Chair: 31.6 in - Table: 43 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 19.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Back | 30.4 in |
| Seat Size | 23.25 in x 19.25 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (4) Royal Adirondack Chairs and (1) Round Conversation Table
- Amish Made
- Designed for year-round use
- Little to no maintenance