Luxcraft Rollback Vineyard 4 pc Seating Set
More Information
| Family ID | (2)2PPG-5PPG-PDET |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 5 ft Glider: 67 in x 30 in x 36 in h 2 ft Glider: 30 in x 30 in x 36 in h Table: 21 in dia x 22 in h |
| Overall Width | 5ft: 67 in - 2 ft: 30 in - Table: 21 in |
| Overall Height | 5ft & 2 ft: 36 in - Table: 22 in |
| Overall Depth | 5ft: & 2 ft: 30 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 5ft: 60 in - 2ft: 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | 5 ft: 60 x 18 - 2 ft: 23 x 18 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Timeless rollback design
- 5ft Glider has pull-down cupholder
- Smooth gliding motion
- Amish Made
- Set includes: (2) 2ft Plain Gliders, (1) 5ft Plain Gliders & (1) Deluxe Round End Table