Luxcraft Plain Garden Bench 4 pc Seating Set
More Information
| Family ID | (2)PPB-4PPB-ICT |
|---|---|
| Style | Conversation Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Chair: 30 x 29 x 36 in Bench: 55 x 29 x 36 in Table: 39 x 22 x 18 in |
| Overall Width | Chair: 30 in - Bench: 55 in - Table: 39 in |
| Overall Height | Chair: 36 in - Bench: 36 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chair: 29 in - Bench: 29 in - Table: 22 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | Chair: 23 in - Bench: 48 in |
| Seat Depth | Chair: 18 in - Bench: 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | Chair: 23x18 - Bench: 48x18 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Plain 2ft Benches, (1) Plain 4ft Bench, and (1) Island Coffee Table
- Amish Made
- Designed for year-round use