Luxcraft Deluxe Adirondack 4 pc Seating Group
More Information
| Family ID | (2)LAC-RAC-4APG |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Royal: 31 in x 31 in x 44.5 in h Lakeside: 24.8 in x 31.5 in x 35.5 in h Glider: 55 in x 30 in x 43 in |
| Overall Width | Royal: 19.25 in - Lakeside: 24.8 in - Glider: 55 in |
| Overall Height | Royal: 19.25 in - Lakeside: 35.5 in - Glider: 43 in |
| Overall Depth | Royal: 19.25 in - Lakeside: 31.5 in - Glider: 30 in |
| Arm Height | Royal: 25 in, Lakeside: 21.1 in, Glider: 28 in |
| Seat Width | Royal: 23.25 in - Lakeside: 20 in - Glider: 48 in |
| Seat Depth | Royal: 19.25 in - Lakeside: 15.5 - Glider: 18 in |
| Seat Height | Royal: 17 in - Lakeside: 13.75 in - Glider: 18 in |
| Seat Back | Royal: 30.4 in - Lakeside: 25.1 in - Glider: 28 in |
| Seat Size | Glider: 48 x 18, Royal Chair: 23.25 x 19.5 - Lakeside Chair: 20 x 15.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Lakeside Adirondack Chairs, (1) Royal Adirondack Chair and (1) 4ft Adirondack Glider
- Backed by a lifetime warranty
- Amish Made from recycled poly material