Details
The Luxcraft / Crestville® Round Bar Table rests atop a pedestal leg configuration providing ample leg room without compromising the stability and durability of this outdoor dining table! Each patio table has an umbrella hole.
More Information
| Family ID | P4RT-C |
|---|---|
| Style | Counter Table |
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 48.25 in x 48.25 in x 36.25 in |
| Overall Width | 48.25 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Depth | 48.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Taller height perfect for balconies
- Pedestal leg configuration for ample leg room
- Handcrafted from recycled poly material
- Backed by Lifetime Warranty
- Designed for use with Luxcraft Counter Height Chairs