Details
The Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Counter Bar Chair
More Information
| Family ID | 2-PASC-C |
|---|---|
| Style | Counter Chair |
| Furniture Height | Counter |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 29.5 in w X 31.25 in d x 46.5 in h |
| Overall Width | 29.5 in |
| Overall Height | 46.5 in |
| Overall Depth | 31.25 in |
| Arm Height | 31.6 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 17.4 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 25.5 in |
| Seat Size | 23 in x 17.4 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Includes (2) Adirondack Swivel Counter Chairs
- Constructed from all-weather poly material
- Clean with soap and water
- Designed for year-round use, no need to store
- Backed by lifetime warranty