Luxcraft Grandpa's Rocker Seating Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Grandpa's Rocker Seating Set brings you back to days gone by. This curved and contoured outdoor rocker features a contoured seat and back design. This poly rocker seating set will quickly become the favorite spot in your home. Handcrafted by skilled Amish craftsman and backed by a lifetime warranty, The Luxcraft / Crestville® Grandpa's Rocker Seating Set is available in solid and two toned colors.
More Information
| Family ID | (2)PGR-(1)PET |
|---|---|
| Style | Rocking Chair |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Rocker: 27 in W x 33 in D x 46 in H End Table: 24 in W x 16.5 in d x 18.5 in H |
| Overall Width | Rocker: 27 in - Table: 24 in |
| Overall Height | Rocker: 46 in - Table: 18.5 in |
| Overall Depth | Rocker: 33 in - Table: 16.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Seat Back | 30.5 in |
| Seat Size | 21 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 7
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Rockers ship fully assembled
- Amish Poly Bent Rocker style
- Constructed from HDPE recycled poly wood
- Designed for all weather performance
- Amish Made
- Backed by lifetime warranty
- Stainless steel fasteners
- Set includes: (2) Grandpa's Rockers and (1) End Table