Details
The Crestville Poly Comfort Rocker is amazingly comfortable. From the contoured back, to the smooth rock - you'll love everything about this outdoor rocker. Sold in Pairs.
More Information
| Family ID | PCR |
|---|---|
| Style | Rocking Chair |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 26.5 in W x 33 in D x 41.5 in H |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 41.5 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Arm Height | 23.8 in |
| Seat Width | 21.5 in |
| Seat Depth | 17 9/16 in |
| Seat Height | 16.8 in |
| Seat Back | 29 9/16 in |
| Seat Size | 21 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships Fully Assembled
- Includes: (2) Rockers
- Available in 11 colors, solid and duel colors.
- Stainless Steel Hardware.
- Lower Lumbar Support
- All weather, recycled furniture.