Luxcraft Poly 7 Pc Bar Set
Details
Luxcraft / Crestville Poly 7 Pc Bar Set
More Information
| Family ID | D46RTS2-(4)PRC-B(2)PCC-B(1)P46RT-B |
|---|---|
| Style | Bar Set |
| Furniture Height | Bar |
| Table Size | 4ft x 6ft |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table: 74 in Side Chair: 21 in - Captains Chair: 24 in |
| Overall Height | Table: 42 in Side Chair: 56 in - Captains Chair: 56 in |
| Overall Depth | Table: 48 in Side Chair: 21.25 in - Captains Chair: 21.5 in |
| Arm Height | 37 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17.1 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Back | 26.6 in |
| Seat Size | 19 in w x 17 in d |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Arm and Side Chairs ship fully assembled
- Amish Made in the USA
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Constructed from recycled poly material
- Designed for year-round use, no need to store
- Clean with soap and water
- Little to No Maintenance
- Set includes: (2) Captains Bar Chairs, (4) Regular Bar Chairs and (1) 4x6 Ft Rectangle Table