Luxcraft Plain 4 ft Swing Set
Details
Luxcraft / Crestville® Plain 4 ft. Swing Set with Stainless Steel Chain
More Information
| Family ID | 4PPS-VAFC |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Swing: 52.5 in W x 26 in D x 24.5in H A-Frame: 86.25 in W x 61.75 in D x 78.5 in H |
| Overall Width | Swing: 52.5 in - A-Frame: 86.25 in |
| Overall Height | Swing: 24.5 in - A-Frame: 78.5 in |
| Overall Depth | Swing: 26 in - A-Frame: 61.75 in |
| Seat Height | Varies |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Timeless Classic Rollback design
- Designed for all weather use
- No need to store
- Handmade by skilled Amish craftsman
- Contoured seat for added comfort
- Includes stainless steel chain
- Backed by a lifetime warranty
- Set includes: (1) Plain 4 Ft Swing with stainless steel chains, (1) Vinyl A-Frame and (1) Swing Hanging Kit