Details
The Luxcraft / Crestville® 2 Ft. Bench can be used with the Luxcraft / Crestville® Dining Tables to create a dining area or can be used alone to create a quiet seating area perfect for balconies or small porches. The Luxcraft / Crestville® 2 Ft. Bench has wide arm rest which will easily support a cold beverage or book. Constructed from HDPE plastic you will enjoy the all weather performance and durability which offers you a lifetime of use.
More Information
| Family ID | 2PPB |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 30 in W x 29 in D x 43.5 in High |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 43.5 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Rolled seat back for lumbar support
- Nice wide seat
- Crafted by skilled Amish craftsman
- Lifetime warranty
- Available in a dozen poly colors/combinations
- Designed for all-weather use
- Stainless steel hardware fasteners
- Proudly made in the USA
- Cleans with soap and water
- Can remain outside year round