Luxcraft Lounge Chair
Details
The Luxcraft / Crestville® Lounge offers a reclining back so that you can catch every bit of the sun you desire. This outdoor chaise lounge is available in solid or two toned colors and is certain to perform amazingly around your pool or deck. The Luxcraft / Crestville® Chaise Lounge has wide arm rests that can hold a cold beverage to keep you cool on hot summer days. The Luxcraft / Crestville® Chaise Lounge is available in a wide array of solid colors or two toned. This outdoor chaise lounge is constructed from recycled HDPE plastic that will not rot, corrode or splinter. Virtually no maintenance is required to keep these all weather chaise lounges looking as the day you bought them.
More Information
| Family ID | PLC |
|---|---|
| Style | Chaise Lounge |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Adjustable Back |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 33.25 in Wide x 78 in Long x 44 in - Seat 23.25 in W x 41 in D x 32 in Back |
| Overall Width | 33.25 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 78 in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 41 in |
| Seat Height | Middle: 14.25 in - Front: 12 in |
| Seat Back | 32 in |
| Seat Size | 41 in x 23.25 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 6
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments