Luxcraft Island 7 pc Dining Set
Details
Luxcraft/Crestville Island 7 Pc Dining Set is constructed with all weather poly material designed for year round use. This poly furniture can be left out year round and will never need to be sanded, painted or refinished. The Island 7 Pc Dining Set by Luxcraft features six Island Dining Side Chairs and a 44 x 72 in Island Dining Table.
More Information
| Family ID | I7PDS |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Full Details Below |
| Overall Width | Table: 72 in - Chairs: 19 in |
| Overall Height | Table: 30 in - Chairs: 33.25 in |
| Overall Depth | Table: 44 in - Chairs: 21.5 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 19 in w x 16.5 in D |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs ship fully assembled
- Shown in Antique Mahogany - textured finish
- All weather performance
- Amish made with recycled poly material
- Stainless steel fasteners
- Can be left out year round
- Low to No Maintenance
- Backed by a lifetime warranty
- Umbrella hole and plug included
- Set includes: Island 44 x 72 in Dining Table & (6) Island Dining Side Chairs