Details
The Luxcraft / Crestville®Counter Captains Side Chair
More Information
| Family ID | PRC-C |
|---|---|
| Style | Counter Chair |
| Furniture Height | Counter |
| Features | Armless |
| Collection | Captain |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24 in w x 21.5 in d x 50 in h |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 50 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 23.75 in |
| Seat Back | 26.6 in |
| Seat Size | 19 in x 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Handcrafted from recycled poly material made from milk jugs
- Backed by lifetime warranty
- Solid Cherrywood ships in 2-3 weeks