Details
The Luxcraft / Crestville® Classic Highback Swivel 2 ft. Glider
More Information
| Family ID | 2SCPG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 30 x 28 x 43 in High |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23 in l x 18 in d |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions