Luxcraft Classic Highback 5 ft Swing Set
Details
Luxcraft / Crestville® Classic Highback 5 ft. Swing Set with Stainless Steel Chain
More Information
| Family ID | 5CPS-VAFW-KITLVL |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Swing: 65 in W x 27 in D x 31.5 in H A-Frame: 86.25 in W x 61.75 in D x 78.5 in H |
| Overall Width | Swing: 65 in - A-Frame: 86.25 in |
| Overall Height | Swing: 31.5 in - A-Frame: 78.5 in |
| Overall Depth | Swing: 27 in - A-Frame: 61.75 in |
| Arm Height | 13 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | Varies |
| Seat Back | 31.5 in |
| Seat Size | 60 in x 18 in |
| Weight Capacity | 750 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Timeless Classic style with highback design
- Designed for all weather use
- No need to store
- Handmade by skilled Amish craftsman
- Contoured seat for added comfort
- Pull down cupholder console standard
- Includes stainless steel chain
- Backed by a lifetime warranty
- Set includes: (1) Classic Highback 5 Ft Swing with stainless steel chains, (1) Vinyl A-Frame, and (1) Pre-installed Stainless SteelSwing Hanging Kit