Details
Luxcraft/Crestville Classic 4 ft Balcony Glider
More Information
| Family ID | 4CPBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 55.5 in w x 30 in d x 48.5 in d |
| Overall Width | 55.5 in |
| Overall Height | 48.5 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Size | 48 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Counter height to easily see over railings
- Smooth gliding motion
- Backed by lifetime warranty
- Constructed from all-weather, recycled poly material
- Contoured seat and back
- Amish Made in the USA