Details
Luxcraft/Crestville Classic 2 ft Balcony Glider
More Information
| Family ID | 2CPBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 30 in w x 30 in d x 43 in h |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Size | 23 in w x 8 in d |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Balcony height for unobstructed views over railings All-weather poly construction
- Amish made in the USA
- Smooth gliding motion
- No need to sand, paint or refinish yearly