Luxcraft Cafe 3 pc Dining Set
Details
Luxcraft/Crestville Cafe 3 pc Dining Set
More Information
| Family ID | 2CDB41-P41ST |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Benches: 41 in w x 18.5 in d x 19 in h Table: 41 in w x 41 in d x 30.25 in h |
| Overall Width | Benches: 41 in - Table: 41 in |
| Overall Height | Benches: 19 in - Table: 30.25 in |
| Overall Depth | Benches: 18.5 in - Table: 41 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Size | 41 in x 13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed from 95% recycled poly material
- Amish made in the USA
- Can be left outdoors year-round
- Never needs to be sanded, painted or refinished
- Impervious to mother-nature
- Backed by lifetime warranty
- Set Includes: (2) Cafe 41 in Benches & (1) 41 in Square Dining Table