Details
Luxcraft/Crestville Adirondack Bar Side Chair
More Information
| Family ID | ASC-B |
|---|---|
| Style | Bar Chair |
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 20.25 in w x 24.25 in d x 53.25 in h |
| Overall Width | 20.25 in |
| Overall Height | 53.24 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Seat Depth | 16.6 in |
| Seat Height | 29.75 in |
| Seat Back | 24.25 in |
| Seat Size | 18.75 in x 16.6 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Designed to handsomely complement Luxcraft Bar Tables
- All-weather furnishing
- Can be left out year-round
- Amish made in the USA