Luxcraft Bar Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Bar Dining Set creates an intimate bar height dining experience. The Bar Table is surrounded by four classic bar side chairs that feature a contoured seat for added comfort. This outdoor bar dining set is ideal for outdoor pubs, restaurants and cafes. The Luxcraft / Crestville® Bar Dining Set is constructed from heavy duty HDPE plastic which is weather resistant and can stand up to all weather conditions. Simply hose and go with this outdoor furniture to keep it looking new. No need to sand, paint or refinish this product as it will not absorb moisture. The Luxcraft / Crestville® Bar Dining Set will offer you a lifetime of use.
More Information
| Family ID | DSTS1-(4)PRC-B(1)P41ST-B |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 41 in Sq x 42 in h - Chairs: 21 in w x 21.25 in d x 56 in h |
| Overall Width | Table: 41 in - Chairs: 21 in |
| Overall Height | Table: 42 in - Chairs: 56 in |
| Overall Depth | Table: 41 in - Chairs: 21.25 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 19 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Constructed from Poly Material (i.e. recycled milk jugs)
- No need for yearly refinishing
- Impervious to mother-nature
- Sized perfectly for unobstructed balcony views
- Set Includes (4) Regular Bar Side Chairs & (1) 41 in Square Bar Table