Details
The Luxcraft / Crestville® Captain Bar Chair
More Information
| Family ID | PCC-B |
|---|---|
| Style | Bar Chair |
| Furniture Height | Bar |
| Leg Width | 19 in |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 23 x 21.5 x 56 in High Arm ht: 37 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 56 in |
| Overall Depth | 21.25 in |
| Arm Height | 37 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17.13 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Back | 26.63 in |
| Seat Size | 19 in x 17.13 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Includes: (2) Captain Bar Chairs
- Arm height: 37 in
- Amish Made
- Backed by lifetime warranty
- Clean with soap and water
- Does not need to be refinished yearly
- Solid Cherrywood ships in 2-3 weeks