Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table is ideal for seating six . This oval outdoor dining table features a pedestal leg configuration which allows you to have more than ample leg room under the table! Constructed with an umbrella hole, the Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table is available in solid or two toned recycled plastic colors which are UV stabilized and weather resistant. Comfortably seat four people around the Luxcraft / Crestville® Round Dining Table in the Luxcraft / Crestville® 2 Ft. Benches. The best features the Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table has to offer is the maintenance free care. Simply hose and go as needed. No sanding, refinishing or painting required to keep this outdoor dining table in tip-top condition.
More Information
| Family ID | P46OT-C |
|---|---|
| Style | Counter Table |
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 48 x 72 x 36.25 in High |
| Overall Width | 72.5 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Pairs well with Luxcraft Counter Chairs
- Constructed from all-weather poly material
- Backed by lifetime warranty