Luxcraft Adirondack Dining Arm Chair
Details
Luxcraft/Crestville Adirondack Dining Arm Chair
More Information
| Family ID | AAC-D |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 23.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in h Arm Ht: 25 in |
| Overall Width | 23.25 in |
| Overall Height | 41.25 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Seat Depth | 16.6 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Back | 23.25 in |
| Seat Size | 18.75 in x 16.6 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Adirondack style without the reclining seat
- Handcrafted from recycled poly lumber
- Eco-friendly
- Beautifully complements Luxcraft Dining Tables
- Made in the USA