Details
Adirondack Swings is an ideal swinging bench for two. Add the Luxcraft / Crestville® 4 Ft. Adirondack Swing to your backyard, porch, lake house or patio. The Luxcraft / Crestville® 4 Ft. Adirondack Swing sports a contoured seat with roll out for added comfort while you swing in the sweet summer breeze. Constructed from recycled HDPE plastic the Luxcraft / Crestville® 4 Ft. Adirondack Swing will not rot, corrode or splinter and even better because of the weather resistant properties of this adirondack swing you will not need to sand, paint or refinish it to keep it looking new year after year. You have a choice of solid colors or two tones to express yourself even in your outdoor furniture. You can count on quality construction and superior workmanship from the Luxcraft / Crestville® 4 Ft. Adirondack Swing. Standard with stainless steel chain.
More Information
| Family ID | 4APS |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 27 in x 53 in x 32.5 in High |
| Overall Width | 53 in |
| Overall Height | 32.5 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Arm Height | 13 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | Varies |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made, backed by lifetime warranty
- Constructed from recycled plastic material
- Contoured seat and back for maximum comfort
- Stainless steel chain included
- Chain clearance for 9 ft ceiling
- Designed for all weather use
- Includes (1) Adirondack 4 ft Swing with stainless steel chains