Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table is ideal for seating six . This oval outdoor dining table features a pedestal leg configuration which allows you to have more than ample leg room under the table! Constructed with an umbrella hole, the Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table is available in solid or two toned recycled plastic colors which are UV stabilized and weather resistant. Comfortably seat four people around the Luxcraft / Crestville® Round Dining Table in the Luxcraft / Crestville® 2 Ft. Benches. The best features the Luxcraft / Crestville® Oval Dining Table has to offer is the maintenance free care. Simply hose and go as needed. No sanding, refinishing or painting required to keep this outdoor dining table in tip-top condition.
More Information
| Family ID | P46OT-D |
|---|---|
| Style | Dining Table |
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | 72.5 in w x 48 in d x 30.25 in h |
| Overall Width | 72.5 in |
| Overall Height | 30.25 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed for use with Luxcraft Dining Chairs or Benches
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Amish Made in the USA
- Backed by Lifetime Warranty
- Handmade from recycled poly
- Eco-Friendly - made from 95% recycled milk jugs and laundry containers