Luxcraft Classic Bench Seating Set
More Information
| Family ID | (2)2CPB-EP26 |
|---|---|
| Style | Conversation Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Bench: 30 in w x 29 in d x 43.5 in Planter: |
| Overall Width | Bench: 30 in - Planter: 23.75 in |
| Overall Height | Bench: 43.5 in - Planter: 26 in |
| Overall Depth | Bench: 29 in - Planter: 23.75 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Backed by lifetime warranty
- Planter liner included
- 8.75 gallon capacity
- Contoured seat with waterfall front
- Set includes: (2) 2 ft Classic Bench and (1) 26 in Elite Planter