Luxcraft Classic 3 pc Glider Set
More Information
| Family ID | (2)-2CPG-IET |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Glider: 30 in w x 30 in d x 43 in h Table: 22 in sq x 22 in h |
| Overall Width | Glider: 30 in - Table: 22 in |
| Overall Height | Glider: 43 in - Table: 22 in |
| Overall Depth | Glider: 30 in - Table: 22 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23 x 18 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Soothing gliding motion
- Contoured seat and waterfall front for added comfort
- Designed for year-round use
- Set includes: (2) 2ft Classic Gliders and (1) Island End Table