Luxcraft Adirondack 5 ft Swing Set
More Information
| Family ID | 5APS-CVSS |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Swing: 65 in w x 27 in d x 32.5 in h Arbor: 108 w x 64 in d x 91 in h |
| Overall Width | Swing: 65 in - Arbor: 108 in |
| Overall Height | Swing: 32.5 in - Arbor: 91 in |
| Overall Depth | Swing: 27 in - Arbor: 64 in |
| Arm Height | 13 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | varies |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 60 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 700 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (1) Classic Vinyl Swing Stand & (1) 5ft Adirondack Swing
- Swing stand made of vinyl for structural support
- Swing made of recycled poly material
- Stainless steel chain included
- Pull down cupholder standard