Luxcraft Adirondack 4 ft Balcony Glider Set
More Information
| Family ID | 4APBAG-PDET28 |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Glider: 55.5 in w x 40.25 in d x 48.5 in h Table: 21 in dia x 28 in h |
| Overall Width | Glider: 55.5 in - Table: 21 in |
| Overall Height | Glider: 48.5 in - Table: 28 in |
| Overall Depth | Glider: 40.25 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments