Luxcraft 2 ft Adirondack Glider Seating Set
More Information
| Family ID | 2APG-PGF-PET |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Glider: 30 in x 30 in x 43 in Foot Rest: 22 in x 21.5 x 14 in Table: 24 in x 16 in x 18.5 in |
| Overall Width | Glider: 30 in - F.R.: 22 in - Table: 24 in |
| Overall Height | Glider: 43 in - F.R. 14 in - Table: 18.5 in |
| Overall Depth | Glider: 30 in - F.R.: 21.5 in - Table: 16 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made
- All-weather performance
- Made from recycled materials
- Set includes: 2 ft Adirondack Glider Chair, Glider Ottoman and End Table