Amish Poly Mission Deep Seating Modular Chair
Details
Amish Poly Mission Deep Seating Modular Chair
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Overall: 24 in W x 34 in D x 38 in H - Seat Size w/Cushion: 24 in w x 21 in |
| Overall Width | 24 |
| Overall Height | 38 |
| Overall Depth | 34 |
| Seat Width | 24 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 24 in w x 21 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Sturdy poly frame topped with Sunbrella Cushions
- Choice of firm maximum support back cushion or soft, pillow-y back cushion
- Any sunbrella fabric available - call in if you don't see what you are looking for
- Amish Made in the USA
- Cushions included
- Designed for use with the Amish Mission Corner Sectional
- Add to the Mission Corner Sofa to expand to perfectly fit your outdoor space ,li>Attaches with pins and straps to securely fasten to each other