Details
Amish Poly Fan-Back Swivel Dining Chair
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in D x 26 in W x 43 in H |
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 21 in w x 19 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Heavy-duty swivel for longevity
- Dense poly lumber constructionAmish made
- Contoured seat and back for added comfort
- You select any two tone color combination
- Exceptional quality at affordable pricing