Tailwind Kids Adirondack Chair
Code:
TW-KD700
Weight:
19 lbs
Dimensions:
19 in w x 21 in d x 24 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Round Back Kids Adirondack Chair is ideal for those pint size people you love! Made from durable 100% recycled poly lumber you can count on no sanding, painting or refinishing to keep them looking new year after year. Poly lumber furniture is made from a weather resistant recycled plastic lumber that will not rot, warp or corrode.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 19 in w x 21 in d x 24 in h |
| Overall Width | 19 in |
| Overall Height | 24 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Height | 9.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions