Frog Furnishings Heritage Backless 4 ft Bench
Special Price
$661.50
FREE Shipping
$1,162.00
- You Save: $500.50 ( 43.07% )
Code:
FF-PB4__HERBAC
Weight:
70 lbs
Dimensions:
48.81 in x 21 in x 16.94 in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
Frog Furnishings Heritage Backless 4 ft Bench is made with five 2 in x 4 in Resinwood slats and powder-coated, heavy duty cast aluminum frames. The under structure is heavily braced with length and width supports. Powder coated cast aluminum frames finished in green or black. Heavy duty zinc coated hardware standard. Bench frame includes hole for surface mount.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Depth | 20.88 in |
| Leg Width | 48 in |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48.81 in x 21 in x 16.94 in |
| Overall Width | 48.81in |
| Overall Height | 16.94 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 20.88 in |
| Seat Height | 16.94 in |
| Seat Size | 48 x 20.88 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions