Frog Furnishings Heritage 4 ft Bench
FREE Shipping
Code:
FF-4PB-HER
Weight:
100 lbs
Dimensions:
48.56 in x 24.13 in x 30 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Heritage Bench is made with nine 2 in x 4 in Resinwood slats and powder-coated, heavy duty cast aluminum frames. The under structure of this commercial grade outdoor bench is braced with length and width supports. Heavy duty zinc coated hardware is standard on each outdoor bench. The Heritage Bench frame includes holes for surface mount. This outdoor recycled plastic bench is available in four sizes to accommodate all needs.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 43 in between legs |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48.56 in x 24.13 in x 30 in |
| Overall Width | 48.56 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 24.13 in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Width | 43 in |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions