Tailwind Round Back Glider
Code:
TW-GL415
Weight:
70 lbs
Dimensions:
28 in w x 36 in d x 43 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Round Back Glider Chair features a tall back and a cozy, contoured seat. This adirondack style glider chair is made from density, heavy duty, recycled plastic material that will not absorb liquid. The Round Back Glider may remain outdoors all year round. It is the ideal outdoor chair to use around a fire pit for relaxing with friends and family. Pair it will the Round Back Rocker to create a comfortable seating area in either a commercial or residential location.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 28 in w x 36 in d x 43 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions