Frog Furnishings Traditional Adirondack Ottoman
Special Price
$192.75
FREE Shipping
$285.00
- You Save: $92.25 ( 32.37% )
Code:
FF-PB-ADTRAOT
Weight:
20 lbs
Dimensions:
21 in x 22 in x 15 in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
Frog Furnishings Traditional Adirondack Ottoman was built to provide the ultimate in comfort and may be used with any of the Frog Furnishings Adirondack Chairs. The entire adirondack ottoman is made from 100% Recycled Plastic making it maintenance free. The entire product is UV stabilized to protect against fading. The hardware used is Marine Grade Stainless Steel - an industry first.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 21 in x 22 in x 15 in |
| Overall Width | 21 in |
| Overall Height | 15 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Made in the USA
- Made from 100% Recyled Plastic
- Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Maintenance Free
- UV Stablizers for Added Protection agains Sun