Frog Furnishings Seaside Adirondack Chair
Special Price
$498.00
FREE Shipping
$725.00
- You Save: $227.00 ( 31.31% )
Code:
FF-PB-ADSEAWHI
Weight:
54 lbs
Dimensions:
31 in x 31 in x 39 in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
Our Seaside Chair was built with extreme comfort in mind. Made with a 6 slatted contoured back - this chair reflects the traditional style of your everyday Adirondack Chair however - much more comfortable than a traditional chair. The entire chair is made from 100% Recycled Plastic making the chair maintenance free. The entire product is UV stabilized to protect against fading. The hardware used is Marine Grade Stainless Steel - an industry first.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 31 in x 31 in x 39 in |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Made in the USA
- Made from 100% Recyled Plastic
- Marine Grade Stainless Steel Hardware
- Maintenance Free
- UV Stablizers for Added Protection agains Sun