Details
The Durogreen™ Adirondack Chair features a form fitting seat and straight back for a compact folding position. Designed for comfort, travel and ease of care this poly adirondack chair is ideal for any outdoor location. Durogreen outperforms it's competitors with the use of upgraded stainless steel hardware, superior HDPE poly material and hidden hardware so you enjoy the beauty of this classic adirondack chair with a reduced risk of skin and clothing getting caught on exposed hardware. All weather furnishings such as the Durogreen TAC8020WH Adirondack Chair can remain outdoors for four seasons and can be easily cleaned as needed with soap and water. Impervious to liquid, this recycled plastic adirondack chair will not absorb spilled liquid, rain or snow. Proudly made in the USA.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 29 in L x 36 in W x 35 in H |
| Overall Width | 29 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 14 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Hidden marine-grade stainless steel fasteners
- Proudly Made in the USA
- All weather performance - never needs to be painted or refinished
- Impervious to moisture - does not absorb liquid
- Upgraded Durogreen™ HDPE material
- Birchwood Finish has a textured surface
- Minimal two bolt assembly so simply anyone can do it!
- Easily cleaned
- Will not crack, splinter or peel
- Four Season performance
- Ideal for commercial or residential applications